מגזין מיל"ה מספר 21 יולי 2010
מליאת מיל"ה אישרה את הדוח הכספי לשנים 2008 – 2009
מליאת מיל"ה, שהתכנסה לאסיפה השנתית של הארגון בבית יד לבנים בראשון לציון, אישרה את הדו"ח הכספי של האגודה לשנים 2008 – 2009. באסיפה, שנערכה ביום 23 ביולי 2010, השתתפו חברי הועד המנהל של מיל"ה, הנהלת הארגון, נציגי חבורות זמר, מנצחים ומנהלי חבורות. בפני המשתתפים הציג המנכ"ל סקירה על פעולות מיל"ה בשנה האחרונה לפעילות הארגון במתכונתו הקודמת. הדוברים, יאיר קלינגר, יו"ר הוועד המנהל ודורון שנקר, מנכ"ל מיל"ה, הצביעו על התהליך המשמעותי שעבר הארגון בשנה האחרונה וציינו לחיוב את הפעולות המתבצעות בשיתוף המקהלות וחבורות הזמר.
בנוסף, נמסר דו"ח רואה החשבון של העמותה, גל לוי ודו"ח ועדת הביקורת שהוצג ע"י חברות הוועדה, נורית מנגן ובתיה מורבצ'יק. בנושא זה הביעו חלק מהמשתתפים את דעתם כי על ועדת הביקורת להציג ביקורת מעמיקה על כל פעולות העמותה, ולהתייחס לכל משוב המובע ע"י חברי העמותה בעקבות כל פעילות. האסיפה נפתחה בהופעה מרשימה של ההרכב הווקאלי "פקפלה" בניהולו המוסיקלי של רון גנג ולאחריה ברך מנכ"ל הזמריה, יוסי פרוסט את מליאת העמותה והצביע על חשיבות הקשרים שנוצרו בין הנהלת הזמריה להנהלת מיל"ה, תוך אפשרות להרחבת הקשרים והפעילות המשותפת במהלך השנים הבאות.

התזמורת הקאמרית ת"א, אחינועם ניני, הגבעטרון ואמנים נוספים בפסטיבל ווקאליל  2010
פסטיבל ווקאליל, המתקיים זו השנה השנייה בנצרת עילית, מפגיש גם השנה הרכבים קוליים שונים על אותן במות. הפסטיבל יתקיים בחוה"מ סוכות, 26 – 28 בספטמבר 2010 ביוזמה והפקת מיל"ה ועיריית נצרת עילית. ארגון "הלל" הוזמן ע"י הנהלת מיל"ה לקחת חלק בפסטיבל ברמת הצעות לתכנים ושיתוף המקהלות. מחירי האירועים יהיו שווים לחברי מיל"ה, "הלל" ותושבי נצרת עילית. מדובר באירוע ייחודי מסוגו בישראל, המפגיש אלפי זמרים וזמרות ממקהלות וחבורות זמר מרחבי הארץ לשירה משותפת של סגנונות ווקאליים שונים, בהם מוסיקה קלאסית, זמר עברי, א-קפלה וג'אז. במהלכו מתקיימים מופעים, סדנאות ואירועי זמר במספר מוקדים. בין השאר מתקיימים בו גם מופעי "סולם מיל"ה",  מפגשי "טובים השניים", והאירוע "תפילה לשלום" בהשתתפות אמנים והרכבים קוליים ממגזרים שונים. המופעים המרכזיים של הפסטיבל כוללים קונצרט של התזמורת הקאמרית תל אביב והמקהלה הקאמרית תל אביב בניצוח מיכאל שני. בחלקו הראשון של הקונצרט יבוצע המגניפיקט של באך ושירים עבריים בביצוע המקהלה, ובחלקו השני תעלינה לבמה הזמרות דפנה זהבי ויונית שקד גולן לשירה משותפת עם הקהל משיריהם של נתן אלתרמן ודוד זהבי במלאת 100 שנה להולדתם. בערבו השני של הפסטיבל יתקיים מופע הצדעה לעלייה הגדולה ממדינות חבר העמים בהשתתפות ילנה גרישקוב, וולאדימיר פרידמן, נחום היימן והגבעטרון שישירו ויספרו על השירים הרוסיים של פעם ועכשיו ועל גלגוליהן של מילים – מקור לעומת תרגום. הערב האחרון של ווקאליל יוקדש להכרזת המנצחים בתחרות "זמר לך ארצי". ישתתפו בו 12  ההרכבים הקוליים שיעלו לשלב הגמר והזמרת אחינועם ניני, שתחתום את אירועי הפסטיבל. במהלך הפסטיבל יופיעו בו עשרות מקהלות, חבורות זמר והרכבים קוליים שונים ויתקיימו בו שתי סדנאות בנושאים: "השפה המוזיקלית של דוד זהבי ושל  משה וילנסקי", בהנחיית ד"ר מיכאל וולפה בליווי הדגמות ובשיתוף הקהל. וכן, "שפת הניצוח", בהנחיית מיכאל שני,בה יתנסו המשתתפים  ביסודות הניצוח לזמרים בהרכבים קוליים.( כניסות אחידות, סגירות משותפות, נשימות משותפות, דינאמיקה אחידה וכדומה). מחיר ההשתתפות בחבילה הכוללת סדנה והופעה מסתכם ב-55 ₪ לציבור הרחב ו-40 ₪ לחברי מיל"ה. מחיר מופע ערב מרכזי הוא 90 ₪ לציבור הרחב ו-65 ₪ לחברי מיל"ה. ניתן להירשם לאירועי הפסטיבל ולמפעל "סולם מיל"ה"
בטל' 08-8692789/9
ובדוא"ל mila-il@zahav.net.il

נמשכת זרימת השירים לתחרות "הרמוניה" לקראת יום
המקהלות הבינ"ל

מוסיקאים וכותבי טקסטים רבים כבר העבירו משיריהם לתחרות כתיבת השירים בנושא "הרמוניה", המתקיימת בהקשר ליום שירת המקהלות הבינלאומי שיחול השנה ב-12 בדצמבר 2010 ברחבי העולם. תחרות כתיבת השירים נערכת ביוזמת מיל"ה ובשיתוף ארגון הלל כחלק מהיוזמות המקומיות המתבצעות ע"י המדינות החברות בפדרציה הבינלאומית למקהלות, (IFCM) שקבעה כי יום שירת המקהלות הבינלאומי יהיה ברוח של אחווה בין בני האדם בכל רחבי תבל. השיר שייבחר יכלול רעיונות המתחברים לנושא ההרמוניה בהיבט המוסיקלי והרחב של המושג. השירים יעברו ועדת שיפוט שתכלול אנשי מוסיקה ותקשורת ידועי שם ולאחר מכן יתקיים ב-1 בנובמבר 2010 אירוע חגיגי מיוחד שבמסגרתו יבחרו השופטים והקהל את עשרת השירים שידורגו במקומות הראשונים. השיר שייבחר במופע יופץ למקהלות ולחבורות הזמר והוא יושמע בו זמנית בעשרות מקומות ברחבי ישראל ביום שירת המקהלות הבינלאומי ב-12.12. בעקבות פניות שונות קיימה מליאת מיל"ה דיון באשר להשתתפותם בתחרות של יוצרים המשמשים בתפקידים שונים בארגון. הדיון נערך עקב האפשרות כי בגלל תפקידם לא יוכלו יוצרים אלה להגיש את שיריהם וכתוצאה מכך תפגע התחרות עצמה. זאת, משום שמוסיקאים רבים ומחברי טקסטים משמשים במגוון רחב של תפקידים במיל"ה.
המליאה החליטה פה אחד לאפשר ליוצרים הפעילים במעגלי הפעילות השונים של הארגון להשתתף בתחרות תוך דגש על כך שהשופטים לא יהיו קשורים למיל"ה בקשרי עבודה וכי השירים שימסרו להם לא יכילו כל סימן זיהוי של היוצר. בנוסף הוחלט, כי המעטפות יפתחו בנוכחות רו"ח. יוצרים המעוניינים לשלוח את שיריהם לתחרות מוזמנים לעשות זאת בהקדם.  המועד האחרון להגעת שירים שכוללים טקסט בלבד הוא 15 ביולי 2010.
המועד האחרון להגעת שירים שכוללים טקסט ומנגינה הוא: 5 באוגוסט 2010.
ניתן למצוא פרטים על תנאי ההשתתפות בתחרות בכתובת:
http://www.mila-il.com/product_info.php?products_id=498
מחירים מיוחדים לחברי מיל"ה בקונצרט הסיום של הזמריה ה-22
במסגרת שיתוף הפעולה בין הנהלת הזמריה למיל"ה, ייהנו חברי הארגון ממחירים מוזלים בקניית כרטיסים למופע הסיום החגיגי של הזמריה הבינלאומית ה-22. מופע הסיום יתקיים ב-24 באוגוסט 2010 בבנייני האומה בירושלים בהשתתפות כ-500 זמרי הסדנאות, תזמורת סימפונייטה באר-שבע וסולנים. בתוכנית: שירים "מהבלקן ועד הג'אז" בניצוח תיאודורה פבלוביץ מבולגריה, פרקי מקהלה מתוך 'מיסה בדו מינור' (הגדולה) מאת מוצארט בניצוח פולקר המפלינג מגרמניה, מיסה בדו מז'ור של בטהובן בניצוח סטנלי ספרבר מישראל ומופע גוספל ומוזיקת נשמה בביצוע "נערי הנשמה משיקגו" בניצוח וולט ויטמן, ארה"ב. מחירי הכרטיסים לקונצרט נעים בין 100 ש"ח בחלקו הקדמי של האולם ל-120 ש"ח בחלק המרכזי. חברי מיל"ה ו"הלל" ייהנו ממחיר מוזל של 70 ש"ח ו-80 ש"ח עפ"י הקטגוריות השונות באולם. הפקת הזמרייה מתבצעת ע"י תחום ההפקות של מיל"ה בניהולו של אבי פיינטוך, וצוותים של מיל"ה מעורבים בפעילויות נוספת לקראת הזמריה שתתקיים בימים 16.8 – 25.8 בירושלים. לביצוע הפעולות הללו יש צורך במתנדבים נוספים. בנוסף קיימת גם דרישה למדריכי טיולים שיוכלו ללוות בהתנדבות את המקהלות בחו"ל במסגרת יום טיולים ברחבי הארץ המתקיים ב-21.8. חברי הארגון שמעוניינים לתרום את חלקם לפעילות בזמריה בתחומים שצוינו לעיל, מוזמנים לעשות זאת בטל' 08-8682787/9.

מנהלי חבורות זמר מכל הארץ השתתפו בסדנת ניהול בהנחיית  ד"ר אורנה אבני
20 מנהלי ומנהלות חבורות זמר מכל רחבי הארץ השתתפו לאחרונה בסדנת ניהול ייחודית שאורגנה ע"י מיל"ה בהנחיית היועצת הארגונית ד"ר אורנה אבני. בסדנה, שהתקיימה ב-15 ביולי בבית אלון בגבעתיים, הציגה ד"ר אבני מודל לפעילות מתמשכת שמתוכננת להתקיים במהלך השנה הקרובה בהנחייתה. הסדנה תתפרס על פני מספר מפגשים והיא מיועדת לתת למשתתפים "ארגז כלים ניהולי" באמצעות רב שיח המושתת על למידת עמיתים  וניתוח מקרים שונים. בין השאר ידונו בה נושאים כגון: התמודדות עם התנגדויות, תקשורת בונה אמון, יצירת גאוות יחידה, סמכות, עוצמה והשפעה, מנהיגות מעצימה ועוד. דורון שנקר, מנכ"ל מיל"ה, אמר כי ההחלטה על קיום הסדנה התקבלה מתוך ראיית החשיבות בהקניית כלים מקצועיים למנהלי החבורות, שפועלים במשך שנים רבות בהתנדבות. הסדנה נותנת מסגרת  המאפשרת שיתוף בלבטים, בשאלות ובידע, תוך קיום דיונים באווירה תומכת ובהנחיה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר", הבהיר שנקר.

מפגש למנצחים ומנהלים מוזיקליים יתקיים בספטמבר בגבעתיים
המפגש השני למנצחים ולמנהלים מוזיקליים יתקיים ביוזמת מיל"ה ביום ששי 3 בספטמבר 2010 בגבעתיים. המפגש ייערך במסגרת המגמה להשבחה ולהתמקצעות, שנקבעה כיעד מרכזי בפעילותה של מיל"ה בשנים הבאות והוא מתקיים בהמשך למפגש הראשון שנערך בחודש מרץ בעשרת. במפגש השני יציג המנצח מיכאל שני את הסדנה למנהלים מוזיקליים המתוכננת להתבצע במשך השנה הבאה בדגש על התמקצעות בכתיבה, הדרכה וביצוע. הסדנה תנוהל ע"י מיכאל שני וישתתפו בה מורים מהשורה הראשונה בארץ.  במהלך הסדנה יוצג פרויקט של ניצוח על מקהלות אמנותיות שישירו עיבודים שנכתבו ע"י מנצחי מיל"ה. במפגש הקרוב תתקיים המחשה של התכנים המיועדים ללימוד בסדנה באמצעות הרכב קולי שיופיע בהדגמות שונות. המפגש ייחתם בדיון חופשי במתכונת "שולחן עגול". מנצחים שמבקשים להעלות מראש נושאים לחלק זה של הסדנה מוזמנים להעביר את בקשתם בעת ההרשמה למפגש. לפרטים והרשמה: אורית פורת, 08-8692787/9.
נמשך שיתוף הפעולה בין מיל"ה לבית ספר לשירת המקהלה
בית הספר הישראלי לשירת המקהלה פתח בימים אלה את ההרשמה לשנת הלימודים תשע"א שתחל בחודש אוקטובר 2010. בדומה לשיתוף הפעולה שהתקיים בין בית הספר לשירת המקהלה למיל"ה בשנה החולפת, גם בשנה הקרובה תתאפשר הרשמה של חברי הארגון למקצועות הלימוד השונים במחירים מיוחדים. בית הספר לשירת המקהלה פועל להעלאת רמת המקהלות וההרכבים הקוליים בישראל. ב-23 שנות פעילותו למדו בו יותר מ-850 זמרים וזמרות. מקצועות הלימוד כוללים פיתוח קול, פיתוח שמיעה וסולפג', והגייה נכונה (דיקציה) בשפות השכיחות במוסיקה כמו איטלקית, גרמנית, לטינית וכד'. בנוסף מקנה ביה"ס מיומנויות בסיסיות הנדרשות מכל זמר בהרכב קולי, החל מהיסודות  לשירה נכונה בקבוצה ועד לחוויית ההפקה הקולית הקבוצתית.
הלימודים יתקיימו במכללת לוינסקי בתל אביב ב- 2 מסלולים. מסלול של פעמיים בשבוע (10שעות שבועיות) בימים שלישי וחמישי בין השעות 17:30 עד 22:00, שעלותו 6,800 ש"ח (7,800 ש"ח לאלה שאינם חברי מיל"ה). וכן מסלול של פעם בשבוע (5 שעות שבועיות) בימי שלישי או חמישי בין השעות 17:30 עד 22:00 בעלות של 3,900 ש"ח (לעומת 4,500 ש"ח).
לפרטים והרשמה: טל' 1-800-60-50-40, פקס' 03-6902464, דוא"ל: singing@013.net ובאמצעות אתר האינטרנט www.shiratmakhela.info.
שלב הגמר של תחרות זמר לך ארצי יתקיים ב-28 בספטמבר 2010 בווקאליל
שלב הגמר של תחרות "זמר לך ארצי", הנערכת ביוזמת משרד החינוך ובשיתוף מיל"ה, יתקיים ב-28 בספטמבר במסגרת פסטיבל ווקאליל בנצרת עילית. בשלב הגמר ישתתפו 10 הרכבים קוליים שיזכו לעלות לשלב זה לאחר החלטת השופטים באשר לזוכים בשלב חצי הגמר, שיתקיים ב-2 בספטמבר 2010 במתנ"ס שדרות. בשלב המיונים הראשון של תחרות "זמר לך ארצי" השתתפו כ-70 מקהלות, חבורות זמר והרכבים קוליים מכל רחבי הארץ. לשלב חצי הגמר צפויים להגיע כ-20 הרכבים שונים ומתוכם יבחרו העולים לגמר. 12 ההרכבים הקוליים שיזכו לעלות למעמד הגמר, יופיעו עוד קודם לשלב הדרוג האחרון במופע מיוחד שיתקיים ב 05/09/10 בתיאטרון ירושלים בהשתתפות נבחרי ציבור. שיאה של התחרות תהיה בהופעת החבורות המנצחות בשלב הגמר ובהופעתה המיוחדת של הזמרת אחינועם ניני עם הרכב נגנים.

"הבה נגילה" בסיום הפסטיבל הבינלאומי בדולומיטים שבצפון איטליה
קהל של יותר מ-600 זמרים וזמרות הצטרף לשירת "הבה נגילה" של מקהלת "שיר רמת אפעל", תוך שהוא מלווה את השירה במחיאות כפיים ובתרועות התלהבות. "היה זה אחד מרגעי השיא המרגשים של הפסטיבל הבינלאומי למקהלות שמתקיים בכל שנה בחודש יוני בעמק פוסטריה שבהרי הדולומיטים בצפון איטליה", כך מספרת רותי מרשנסקי, חברת המקהלה. בפסטיבל לקחו חלק 84 מקהלות מכל רחבי אירופה, קנדה, אוסטרליה ודרום אפריקה, בתוכן גם 6 מקהלות מישראל. ערב צאתה ערכה המקהלה קונצרט חגיגי באודיטוריום שבסמינר "אפעל" בהשתתפות ראש העיר מר צבי בר אשר שברך את 33 זמרי וזמרות המקהלה, המנצח צבי קמינר והפסנתרנית רינה לב עמי. במהלך ימי הפסטיבל התקיימו גם סיורים באזור שגרמו למשתתפים התרגשות רבה. בעת ביקור בארמון שעל האי איזולה ב??ל?ה באגם מג'ורה, עמדו חברי המקהלה באחד מחדרי האורחים של הארמון ושרו את "שיר העבדים העבריים" מתוך האופרה "נבוקו" של ג'וזפה ורדי. כשסיימו את השירה נשמעו מחיאות כפיים סוערות וזמרי המקהלה נוכחו לדעת שעשרות מבקרים באתר עמדו והאזינו להם. השירה נמשכה גם באתרים אחרים. ביחד עם עוד 25 מקהלות עלו חברי מקהלת שיר מרמת אפעל ברכבל לפסגת ההר פלן דה קורנה ושם, בגובה 2,300 עמדו ושרו את שירה של נעמי שמר "ירושלים של זהב". הקהל האזין בדממה, רבים הניעו שפתותיהם וזימרו בשקט את השיר. אחדים אף מחו דמעה. מחיאות הכפיים הסוערות לא איחרו לבוא. שיאו של הפסטיבל היה במצעד המקהלות שהתקיים במרכז העיירה המקסימה סן קנדידו. 3,200 זמרים השתתפו במצעד, כשהם לבושים בתלבושות ססגוניות ונושאים דגלי לאום. הרחובות המו קהל שבא לצפות במצעד החגיגי. מקהלת "שיר" נשאה במצעד את דגל ישראל ודגל רמת גן ובפיה שירים ישראלים. הקהל מחא כפיים והריע. לפתע יצאה אישה מהקהל נגשה לנושא דגל ישראל ונשקה בהתרגשות לדגל. דמעות חנקו את גרונות הזמרים. המצעד צעד לכיכר העיר בה התקבצו כל המשתתפים, מלוויהם וקהל רב. לאחר ברכת ראש עיריית סן קנדידו הגישו לו נציגי המקהלה שי מעיריית רמת גן. 4,000 האנשים שנאספו בכיכר שרו את "שיר העבדים העבריים", כל אחד בשפתו כשהמנצח צבי קמינר מנצח עליהם והפסנתרנית רינה לב עמי מלווה בפסנתר. הפסטיבל שנמשך ארבעה ימים הסתיים בקונצרט באולם ע"ש גוסטב מהלר בעיר דו?ב?יאקו?. המקהלה חתמה את קונצרט הסיום של הפסטיבל בשיר "הבה נגילה". חברי המקהלה ירדו מהבמה בשירה כאשר הקהל שר עימהם ומריע במחיאות כפיים קצובות עד צאתם מהאולם
.

לוח מודעות
להזכירכם, מיל"ה מפעילה לוח מודעות המיועד לחברי מיל"ה בלבד. באמצעות לוח זה ניתן להעביר מסרים על פעילויות, הרשמת זמרים/ות, קנייה ומכירה ועוד. השימוש בלוח המודעות מיועד רק לאלה שהסדירו תשלום דמי חבר לשנת 2010. מידע המועבר ע"י גורמים שאינם רשומים כחברים במיל"ה יפורסם בתשלום. ניתן להיכנס ללוח המודעות כאן.לאתר מיל"ה - לחץ כאן