מגזין מיל"ה מספר 17 מאי 2010
מאות חברי מיל"ה וקהל מקומי בחגיגת ימי זמר באשקלון
אירועי ימי זמר באשקלון, שנערכו בשבוע שעבר ביוזמת עיריית אשקלון ומיל"ה, משכו אליהם השנה קהל שיא של יותר מ-1,100 משתתפים המשתייכים לכ-60 הרכבים קוליים. האירועים התקיימו באולמות בית יד לבנים, בית וולדנברג ובית ווסק ששימש למופעים ללא הגברה. רבות מהחבורות שנענו לאפשרות זאת וביקשו להופיע ללא אמצעים טכניים סיפרו על תחושת נינוחות בהופעה ועל התרשמותן מצליל טבעי ומאוזן . משתתפי האירוע חלקו שבחים רבים לאנשי חבורות המקומיות – "חוף ימים" ו"רינות" שארחו ברוחב לב את באי האירוע  בשלושת ימי הזמר. את צוותי האירוח והכיבוד הובילו מספר נציגים מהחבורות הללו בהם מיכאלה הירש,מיכה ארזי, רוני גינת, נעמי קסטל ואחרים. תרומה משמעותית וסיוע להצלחתו של הפסטיבל ניתנה גם מצד אנשי עיריית אשקלון, בהם ראש העיר בני וקנין וסגן מנהל האגף לחינוך ולתרבות בעירייה, אבנר מימון, כמו גם מנהלי האולמות ועובדיהם שליוו את הצוות המקצועי של מיל"ה לאורך כל ימי הפסטיבל והצהירו על רצונם לחזור ולקיים את האירוע גם בשנים הבאות. לקראת אירועי ימי זמר באשקלון קיבלה הנהלת מיל"ה החלטה לייחד תשומת לב מיוחדת למנצחים ולמנהלים המוסיקליים המשמשים חוד חנית בפעילות העמותה. בגמר כל מופע קיבלו המנצחים ורד אדום השנים וברכת הוקרה ממיל"ה המהלך הסמלי בוצע גם כהבעת תודה לחבורות הזמר עצמן. מתגובות המשתתפים באירוע ניתן להבין את החשיבות בקיום אירועי זמר תקופתיים כגון אלה המתקיימים בטירת כרמל, בעמק הירדן, בנצרת עילית ובאשקלון. למערכת המגזין הגיעו מכתבי תודה ושביעות רצון מצד חבורות זמר שונות ולצדם גם הערות בונות לשיפורים ושינויים בפסטיבלים ובאירועים הבאים. הנהלת מיל"ה תקיים בקרוב דיון מסכם להפקת לקחים מאירועי ימי זמר באשקלון תוך התייחסות להערות השונות שהגיעו מהמנצחים ומהזמרים.
עשרות חבורות זמר כבר נבחנו בתחרות זמר לך ארצי
40 חבורות זמר מכל רחבי הארץ כבר הבטיחו השתתפותם בתחרות זמר לך ארצי הנערכת ע"י משרד החינוך בשיתוף מיל"ה. חלקן הגדול כבר נבחנו ואחרות נרשמו לתאריכים הקרובים. סבב המיונים בשלב הראשון של התחרות יימשך בימים הקרובים במקומות הבאים: ב-23.5 בהיכל התרבות העירוני ברמלה, ב-26.5 בקונסרבטוריון העירוני ע"ש שטראוס בעכו, ב-27.5 במתנ"ס כפר יונה, ב-30.5 במתנ"ס שדרות, ב-31.5 בהיכל התרבות העירוני בלוד, ב-1.6 במתנ"ס וולדנברג באשקלון, ב-9.6 במרכז התרבות ע"ש ברקוביץ בנצרת עילית. רשימה נוספת של זמנים ומקומות תתפרסם בקרוב. כל המפגשים בשלב המוקדם מתחילים בשעה 20:00 והם מתקיימים ללא מערכת הגברה. בכל אולם יעמוד לרשות המשתתפים פסנתר אקוסטי או מקלדת חשמלית. כל חבורה תבצע 3 שירים בפני צוות השופטים שידרגו את החבורות והמקהלות המשתתפות גם עפ"י התלבושת וההופעה הבימתית. עם סיום השלב הראשון ב-24 המקומות שנקבעו לכך ע"י משרד החינוך, יקבלו העולים לשלב הבא הודעה על כך ויוכרזו העולים לשלב חצי הגמר. שלב הגמר ייערך במסגרת פסטיבל ווקאליל המתקיים בימים 26 – 28 בספטמבר 2010 בנצרת עלית. לזוכים בתחרות יינתנו פרסים כספיים וכן יופק דיסק המשתף את כל החבורות שתגענה לגמר. ההשתתפות בתחרות מיועדת לחברי מיל"ה בלבד ובהרשמה מראש. טופסי הרשמה לתחרות ניתן להוריד כאן . ניתן לעיין בתקנון ובתנאי התחרות כאן .
מיל"ה תפנה להרכבים קוליים בחו"ל כדי להזמינם לווקאליל 2010
הנהלת מיל"ה שוקדת בימים אלה על פסטיבל ווקאליל השני שיתקיים השנה בחוה"מ סוכות, ימים 26 – 28 בספטמבר 2010. במהלך הדיונים על מסגרת הפסטיבל ותכניו הוחלט לשמר את אופיו וייחודו של ווקאליל כאירוע ישראלי ייחודי המשלב סוגים שונים של מוזיקה ווקאלית על אותן במות, באופן שהקהל יוכל ליהנות מהופעות של מקהלות קלאסיות לצד מופעי זמר עברי, הרכבי ג'אז, מוסיקת א-קפלה ואחרים. הפסטיבל יתקיים השנה במשך שלושה ימים ומספר אתרי המופעים יהיה אף הוא גדול יותר. במסגרת התוכנית של הפסטיבל הקרוב ייעשה מאמץ להפריד בין כנסי החבורות לסדנאות על מנת ליצור מעבר חלק ממופעי השירה לפעילות בסדנאות. הוחלט גם על קיומו בשנית של האירוע "תפילה לשלום" במטרה להפוך זאת למסורת ולבצעו מדי שנה בשינויי תוכן על מנת לאפשר התחדשות ומקוריות בביצוע הפרויקט הייחודי. מתחילת דרכו יועד ווקאליל להיות פסטיבל בינלאומי בהשתתפות הרכבים קוליים מחו"ל ובמיל"ה נעשים מאמצים להביא מספר הרכבים כאלה להשתתף בפסטיבל כבר השנה. המידע על קיומו של הפסטיבל הופץ כבר בקרב ארגונים שונים בארה"ב ותעשה פעילות דומה גם באירופה. כדי לקדם נושא זה, מציעה הנהלת הארגון למקהלות ולחבורות זמר מישראל לפנות ללהקות בחו"ל שיש להן אתן קשרים והיכרויות, כמו גם להרכבים של ערים תאומות על מנת להזמינם להשתתף בווקאליל 2010.

רשימה חדשה של פסטיבלים ואירועים במסגרת מיל"ה חו"ל
בהמשך להודעתנו מהגיליון הקודם בדבר בנייה של חבילות ייחודיות לחבורות זמר המעוניינות לצאת למופעים ומפגשים מוסיקליים בחו"ל, התקבלו במיל"ה הזמנות להשתתף בפסטיבלים המתקיימים בצ'כיה, ארה"ב ובולגריה.

פסטיבלBohemia Cantat Liberec  בצ'כיה יתקיים בימים 26 – 29 באוגוסט 2010 בעיר ליברץ המצויה במרחק כשעה וחצי נסיעה מפראג. הפסטיבל מתקיים במתכונת לא תחרותית והוא מיועד להרכבים קוליים המופיעים בסגנונות כגון ג'אז, ספיריטואלס, מדריגלים, שירי פולקלור ועוד. במהלכו מתקיימות 6 סדנאות שונות. ההרשמה לפסטיבל תסתיים  ב-30 ביוני 2010. מחיר החבילה יפורסם בימים הקרובים. ניתן לקבל פרטים נוספים בכתובת: http://bohemiacantat.cz/selectlng.php

הפסטיבל הבינלאומי הראשון למקהלות של אינטרקולטור בארה"ב, יתקיים ב-17 – 21 בנובמבר 2010 בעיר סנט לואיס. הפסטיבל  מתקיים במתכונת תחרותית והוא מיועד להרכבים קוליים המופיעים בסגנונות כגון ברברשופ, קוראלים, ג'אז, פולקלור ועוד. בנוסף, מתקיימות בו סדנאות והערכות של בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום המוסיקה הווקאלית. ההרשמה לפסטיבל מסתיימת בימים הקרובים, אך הנהלת הפסטיבל הודיעה כי תאפשר לנו להירשם גם לאחר תום המועד הרשמי. מחיר החבילה יפורסם בימים הקרובים. ניתן לקבל פרטים נוספים בכתובת: http://www.interkultur.com/competitions-festivals/international-competitions/the-american-int-choral-festival-st-louis/st-louis-2010/

פנייה נוספת התקבלה ממקהלה מבולגריה המבקשת לארח מקהלה מישראל במסגרת פסטיבל שייערך בעיר הרמנלי בחודש יוני 2011. במקביל מבקשת אותה מקהלה להתארח אצל המקהלה מישראל כבר בחודש אפריל או יולי 2011. מקהלה שמעוניינת להתארח אצל המקהלה מבולגריה ולארח אותה בארץ יכולה לפנות לדני בירן בדוא"ל danbiran10@gmail.com

כפי שכבר הודענו, נציג מטעם אופיר טורס בונה עבורנו חבילות אירוח מיוחדות לחבורות זמר במדינות הונגריה, צ'כיה וקרואטיה. החבילות כוללות הופעות, מפגשים חברתיים וטיולים. פרטים מדויקים אודות חבילות אלו יפורסמו בקרוב.

אורית פורת מונתה למנהלת תחום
ההון האנושי במיל"ה

אורית פורת, ששימשה בשנים האחרונות בתפקידים שונים במיל"ה, מונתה לאחרונה ע"י הנהלת העמותה למנהלת תחום ההון האנושי בארגון. במסגרת תפקידה תהיה אורית פורת מופקדת על עידוד הרשמת חבורות חדשות למיל"ה ופעילות לרווחת החברים בתחומים שונים. בישיבת ההנהלה שבה הוחלט על המינוי, סומנו גם יעדים בתחום ההון האנושי שהמרכזי בהם הוא הכנת מיפוי מקיף של חבורות הזמר והמקהלות הפועלות בישראל. לשם כך מקיימת אורית מגעים עם חברים וידידי מיל"ה שהביעו רצון לסייע בהתנדבות במבצע המיפוי. הצוות,שיגובש סופית בימים הקרובים יפעל באמצעות קשרים אישיים ושימוש במערכות מידע כדי לאתר חבורות זמר ומקהלות שעד כה לא הופיעו כלל ברשימות של הארגון.  לדברי אורית פורת, ניתן עדיין לצרף לצוות פעילים נוספים המעוניינים לפעול בהתנדבות על מנת להאדיר את כוחה של מיל"ה בקרב הרכבים שטרם נחשפו לפעילות המוסיקלית הנעשית לאורך כל השנה במקומות שונים בארץ. הנהלת מיל"ה גם קוראת למשתתפים בחבורות זמר ובמקהלות, למנהלי החבורות ולמנצחים שיש להם מידע על הרכבים קוליים הפועלים באזורי מגוריהם, להעביר מידע זה למנהלת ההון האנושי עפ"י הכתובת:
 orit-mila@zahav.net.il
הופעה הולמת של מנצחים באירועי
זמר ובמופעים
בחודשים האחרונים הגיעו למיל"ה פניות של חברים בנושא ההופעה הבלתי הולמת של מספר מנצחים באירועים ובמופעים שונים. לדברי הפונים, בעוד הזמרים והזמרות בחבורות ובמקהלות השונות דואגים להופעה בתלבושות המייצגות באופן מכובד את ההרכבים בהם הם משתתפים, ניתן לראות על אותן במות מנצחים שאינם מקפידים על לבוש והופעה מכובדת בפני קהל. בשיחות שונות שהתקיימו בנידון נשמעו הסברים המצביעים על העובדה כי חלק מהמנצחים רואה בלבוש ה"זרוק", מעין סגנון המתאים לאנשים שעוסקים באומנות ומופיעים על במות. מתוך הבנה לטענותיהם של אותם מנצחים ועל אף שלעיתים הופעתם אינה מכבדת את המסגרת בה הם מופיעים הובהר למתלוננים כי סגנון הלבוש הוא עניינו האישי של כל מנצח ולא ניתן יהיה להכליל בנושא זה. עם זאת, הובטח למתלוננים כי טענותיהם יתפרסמו במגזין.

מופעים ואירועים ב"צוותא" במחירים מיוחדים לחברי מיל"ה
חברי מיל"ה ייהנו ממחירי הנחה מיוחדים במספר אירועים ומופעים שיתקיימו בצוותא בשבועות הקרובים. ביום שישי 21  במאי בשעה 11:00 תתקיים קבלת שבת עם ליאת רגב, מגישת התוכנית "עוד מעט שבת" ברשת ב'. באירוע יתארחו הרב דר' בני לאו, פרופ' אניטה שפירא, כלת פרס  ישראל לשנת תשס"ח (2008), הסופר א.ב. יהושע  והעיתונאית סמדר פרי. המחיר לחברי מיל"ה 45 ש"ח בהצגת כרטיס חבר בתוקף.
ביום שני 14 ביוני בשעה 20:30 יתקיים ערב "אלתרמן שלי", הכולל שירים וסיפורים על אלתרמן מזווית אישית. בין  המשתתפים: רבקה זהר, חנה מרון, אפרת  בן צור, נתן סלור (נכדו של אלתרמן), אורית פלג, אלון עזיזי, סלעית להב ואחרים. ניהול מוסיקלי: ניב קאופמן.
המחיר לחברי מיל"ה 75 ש"ח בהצגת כרטיס חבר בתוקף.

לשאר הכתבה וההטבות לחץ כאן .
 

אירועים מוסיקליים פתוחים ללא תשלום לחברי מיל"ה
במסגרת ההטבות הניתנות לחברי מיל"ה והלל, מוזמנים חברי הארגונים לחזרה פתוחה של המחזה-אופרה "המלך ארתור" מאת הנרי פרסל ביום שלישי 25 במאי שעות 9:00 - 13:00.
החזרה הגנרלית של ההפקה המוסיקלית המיועדת לעלות בפסטיבל ישראל, בניצוחו של המנצח האנגלי הנודע אנדרו פארוט ובהשתתפות סולנים אנגלים, תזמורת הבארוק ירושלים והאנסמבל הקולי החדש  תתקיים במתנ"ס נוה אליעזר, רח' ששת הימים 6, תל-אביב, והיא תהיה פתוחה לקהל המנצחים והזמרים בהצגת תעודת חבר מיל"ה או הלל.
המלחין והמנצח אנדרו קרטר יקיים ביום שני 24 במאי בבית הספר למוסיקה בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל-אביב, הרצאה ושיחה בנושא: מוסיקה מקהלתית אנגלית  מ-Byrd ועד Britten. האירוע באדיבות ה British council  ותזמורת הבארוק ירושלים. קרטר ירצה ויענה על שאלות בנושא מוסיקה אנגלית למקהלה ויסקור את התפתחות הכתיבה המקהלתית. הוא ינסה גם לענות על השאלה: "האם יש קו מאפיין למוסיקה האנגלית הדורש מהמבצעים טיפול סגנוני מסוים?" אנדרו קרטר הוא אחד המלחינים והמנצחים האנגלים הבולטים. הוא מתמחה בכתיבה למקהלה ומגיע לארץ בהזמנת מקהלות אנקור והקאמרית שליד האקדמיה בירושלים. יצירותיו מבוצעות בכל העולם והוא מרבה לנצח ולהרצות בארה"ב ואירופה.
הכניסה למנצחים, זמרים ואוהבי מוסיקה אנגלית חברי מיל"ה והלל ללא תשלום בהצגת כרטיס חבר.

 לוח מודעות
להזכירכם, מיל"ה מפעילה לוח מודעות המיועד לחברי מיל"ה בלבד.
באמצעות לוח זה ניתן להעביר מסרים על פעילויות, הרשמת זמרים/ות, קנייה ומכירה ועוד. השימוש בלוח המודעות מיועד רק לאלה שהסדירו תשלום דמי חבר לשנת 2010. מידע המועבר ע"י גורמים שאינם רשומים כחברים במיל"ה יפורסם בתשלום. ניתן להיכנס ללוח המודעות כאן.

לאתר מיל"ה - לחץ כאן